Expert Education

Fransa'da Eğitiminizi Seçin !

Eğitim Sistemi

Fransa'da Eğitim = EXPERT !

Fransa’da tercih edilecek eğitim ister lisans, ister master, ister doktora düzeyinde olsun, öğrencinin eğitim programını ve uygun yükseköğretim kurumu tipini seçebilmesi için, eğitim projesini ve amacını doğru belirlemesi gerekmektedir. Öğrencinin yapacağı seçimin eğitim geçmişine gerek seviye, gerekse içerik bakımından uygun olması onun eğitim kurumlarından kabul alma şansını çoğaltacaktır.

Dünyanın beşinci ekonomik gücü olan Fransa’nın, bu gücünü eğitim programlarının kalitesine, araştırma ve inovasyon kapasitesine borçlu olduğunun altını çizmek gerekir. Ayrıca bu durum Fransa’yı dünya sıralamasında, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin ardından yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği üçüncü ülke konumuna getirmiştir. Fransa’nın yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmesinin en önemli sebebi dünyanın en zengin eğitim çeşitliliğine ve 3500’ü aşkın kamu ve özel yükseköğretim kurumu ile uluslararası üne sahip araştırma merkezlerinden oluşan ulusal bir ağa sahip olmasıdır.

Üniversiteler tüm disiplinleri kapsamaktadır. Fen bilimleri, Kimya, Fizik, Biyoloji, Matematik, Bilişim Teknolojileri, Mühendislik Bilimleri, Elektroteknik, Edebiyat, Diller, Sanat Dalları, İnsan Bilimleri, Hukuk, Ekonomi, İşletme, Sağlık ve Spor. Üniversitelerde her düzeyde eğitim yapılmakta olup ulusal diplomalarla sonuçlandırılmaktadır (toplam eğitim süreleri lisans için 3 yıl, master için 5 yıl/3+2, doktora için 8 yıl/3+2+3).

Günlük hayatın her durumunu ilgilendiren alanlarda öğrencilere özgü yardımlar ve indirimler yapılır, bu da onlara iyi bir yaşam kalitesi güvencesi verir: Modern bir sağlık sistemi, iyi çalışan bir toplu taşıma ağı, konut yardımları, üniversite restoranları (RU), kültür ve spor kurumlarına ayrıcalıklı giriş hakları…

Şehirlerin dışına çıkıldığında ise, deniz kıyılarından dağlara kadar uzanan benzerine az rastlanan çeşitlilikteki coğrafya her türlü eğlence amaçlı etkinliği mümkün kılar. Edebiyat, sinemalar, müzeler, tiyatrolar, operalar, kafeler, gastronomi, moda günlük yaşamın her anında mevcut olup bunlar Fransa’nın imrenilen kültürel dinamizmine örnek gösterilebilir. Tüm yıl boyunca, özellikle de yaz aylarında gerçekleştirilen çok sayıdaki gösteri bu dinamizmin ve Fransa’nın dünya kültürlerine gerçek anlamdaki açıklığının birer kanıtıdır.

Fransa Avrupa’nın merkezinde çevresini kuşatan dokuz ülkeyle birlikte Avrupa’yı keşfetmek için ideal konumdadır. Amsterdam, Londra, Berlin, Brüksel, Barselona, Münih veya Milano gibi şehirlere yakın oluşu Avrupa’yı bir hafta sonu süresince veya daha uzun ziyaretlerle keşfetmek için pek çok fırsat sunar.

Fransa politik, ekonomik ve sosyal olarak Avrupa’ya tamamıyla entegre olmuş bir ülke olduğundan, ülkedeki eğitim kurumlarının çoğu, eğitim programlarına bir Avrupa perspektifi de eklemiştir. Avrupa’daki eğitim programlarında alınan dersler veya herhangi bir Avrupa şirketinde yapılan stajlar ile öğrenciler Fransa deneyimlerini bir Avrupa tecrübesiyle zenginleştirebilmektedir.

Dil Eğitimi

NEDEN FRANSIZCA ?    -    NEDEN FRANSA ?    -    NEDEN EXPERT?

Fransızcayı anavatanında, Fransa’da öğrenin.

EXPERT olarak partner dil eğitim kurumlarını bir çok kriteri dikkate alarak seçmekteyiz. Bunların en başında eğitim kurumlarının ve programlarının resmi makamlarca tanınır olması gelmektedir. Fransa’da FLE belgesine sahip olmayan hiçbir dil eğitim programı EXPERT tarafından öğrencilere önerilmemektedir. Partner dil eğitim kurumlarının daimi eğitmen kadrosuna sahip olmaları, eğitmen kadrosunun yapısı, eğitmenlerin pedagojik formasyonları tarafımızca dikkatle incelenmekte ve belirli özellikleri taşıyor olmaları şart koşulmaktadır.

Önem verdiğimiz bir diğer husus ise öğrencilerimizi mümkün olduğunca az sayıda Türk öğrencinin eğitim aldığı kurumlara ve merkezlere yerleştirmektir. Bu nedenle, Fransa’da çok geniş bir partner eğitim kurumu ağına sahip olan EXPERT her şehirde, he bölgede arayışınıza tam cevap olacak sayısız dil eğitim programı ile buluşmanızı sağlamaktadır.

Sınırsız seçenek ile karşınızdayız, SİZ HAYAL EDİN BİZ SUNALIM ! 

İsterseniz kısa süreli bir Dil Okulu programı, isterseniz bir yılı bulacak Uzun Dönem Dil Eğitimi veya mesleki bir Dil Kursu, DELF – DALF sınav hazırlık programları veya Teenager / Junior Yaz Okulları, seçenekleriyle öğrencilerimize değişik imkanlar sunmaktayız. Dil eğitiminin başka formasyonlarla veya eğitimlerle kombine edilebildiği, arzunuza göre değişik coğrafi yerleşim seçenekleri arasından tercih yapabildiğiniz farklı eğitim kurumlarıyla karşınızdayız. Eğitiminizi deniz kenarı bir şehirde su sporları ile kombine edebileceğiniz gibi, büyük bir şehirde dil eğitiminize aşçılık/gastronomi ve/veya moda/fashion gibi sayısız farklı alanları da eklemeniz mümkündür.

Kurumsal tercihimiz dil eğitiminin bireysel planlanması yönündedir. Buradan hareketle öğrencilerimize, sınırlı sayıda kontenjana sahip olduğumuz ve tüm öğrencilerimizi bir arada eğitime gönderdiğimiz toplu organizasyonlar yerine her öğrencimiz için tüm süreci kişiye özel planladığımız seçenekler sunmaktayız.

Öğrencimizin talep ve beklentisine uygun konaklama seçenekleri dil eğitim programlarının ayrılmaz parçasıdır. Aile yanı veya yurt konaklamaları en yaygın kullanılan seçenekler olsa da otel, hostel veya apart tarzı konaklama seçenekleri de mevcuttur.

Paris ofisimiz ve deneyimli akademik kadromuz sayesinde öğrencilerimize Fransa’da eğitim aldıkları sürece de her tür desteği verme, bir sorun oluşması halinde derhal müdahale edebilme imkanına sahibiz.

Fransa Dil Eğitim seçeneklerini sitemizin ilgili bölümlerinde inceleyebileceğiniz gibi uzman danışmanlarımızla temas kurarak da bilgi alabilirsiniz !

Konaklama Seçenekleri

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin başarılarında yaşam ve konaklama şartlarının çok büyük etkisi vardır. Öğrenciler çoğunlukla hayatlarında ilk kez bu kadar uzun süreyi yabancı oldukları bir şehirde tek başlarına yaşayacaklardır. Şehre ve yaşadıkları ortama ne denli uyum gösterdikleri, öğrencilerin başarıları ve mutlulukları üzerinde direkt etkili olmaktadır.

Yurtdışında eğitim alacak öğreniciler için en azından dört temel konaklama seçeneği vardır: Yurt, Aile Yanı Konaklama, Kiralık Daire ve Paylaşımlı Konaklama. Bu dört seçenek de birbirinden farklı deneyimler sunacağından öğrencilerin bu seçenekler arasındaki farklılıkları iyi değerlendirmeleri gerekmektedir.

Konaklama seçeneklerinin maliyetleri, hangi şehirde, hangi semtte, ne boyutta ve hangi standartta bir tercih yapıldığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Doğal olarak büyük şehirdeki konaklama maliyetleri ile küçük bir yerleşim yeri, banliyö veya taşrada oluşacak maliyetler bir olmayacaktır.

Yurtta Konaklama

Yurtta konaklama Avustralya ve Yeni Zelanda gibi, öğrencilik deneyiminin daha çok Amerika'daki kolejlere benzediği, ülkelerde Kampüs Yurtlarında konaklama oldukça yaygındır. Avrupa'daki üniversite hayatına baktığımızda ise kampüs yaşamının daha az olduğunu görüyoruz. Bu sebeple, Avrupalı üniversitelerin öğrencilere yurt seçeneği sunması sıkça karşılaşılan bir durum değildir. Bu seçeneğin öğrencilere sunulduğu durumlarda da kampüs yurtları yerine çoğunlukla tek kişilik stüdyo dairelerden oluşan öğrenci rezidansları önerilmektedir.

Yurt seçeneğinin en güzel yanı öğrencilerin kendi yaş grubundan başka öğrencilerle aynı binada yaşıyor olmaları sayesinde kendilerini yalnız hissetmemeleri ve yeni arkadaşlıklar kurabilmeleridir. Yurtta konaklama odaların tek kişilik olması sayesinde öğrencilere istedikleri zaman yalnız kalabilme avantajını da sunmaktadır.

Aile Yanı Konaklama

Aile Yanında Konaklama seçeneğini tercih eden öğrencilerin en önemli avantajları bir ev-aile ortamı içinde yaşayacak olmalarıdır. Ana dili İngilizce olmayan bir ülkede bu konaklama türü öğrencilere yerel kültürü tanıma, ülkeye kolay entegrasyon ve yerel dili öğrenme gibi avantajlar da sunmaktadır. Ev ortamında ve konforunda yaşamak gibi bir avantajla beraber bu seçeneğin tek dezavantajı “bir başkasının evinde” yaşamaktan ötürü öğrencinin özgürlüğünün belirli oranda kısıtlı olmasıdır. Doğal olarak öğrenci evin saat ve yaşam kurallarına uymak durumunda olacaktır. 

Daire Kiralama

Diğer bir konaklama seçeneği olarak Daire Kiralama düşünülebilir. Özellikle daha geniş mekân ihtiyacı ve arayışı içinde olan öğrenciler için daha doğru bir seçenek olarak önerilmektedir. Daha yüksek özgürlük ve isteklere uygun şartlar ve mekân seçimi gibi avantajları olan bu seçeneğin dezavantajı ise öğrencinin yabancı olduğu bir şehirde tek başına kalacak olması, arkadaş edinme olasılığının daha az olmasıdır. Bu sebeple öğrencilere genellikle Daire Kiralama seçeneğini ilk yıldan sonra tercih etmeleri önerilmektedir. Ayrıca bu seçenekte öğrencinin evin temizliği, su-elektrik vb. tüm harcama ve faturalardan da tek başına sorumlu olacağı unutulmamalıdır.

Paylaşımlı Konaklama

Bu seçenek öğrencinin bir veya birkaç başka öğrenciyle birlikte bir daire veya ev kiralamasıdır. Ev kiralamış öğrenciler genellikle internet üzerinden ilan yoluyla kendilerine ev arkadaşı aramaktadırlar. Kira ve diğer giderlerin paylaşıldığı bu seçenek öğrencilere daha ekonomik bir çözüm sunmaktadır. Paylaşımlı Konaklama ekonomik avantajına karşın başka insanlarla ev paylaşmak sebebiyle önemli bir yaşamsal zorluk da getirmektedir. Zira tanıdığı veya tanımadığı başkalarıyla yaşam alanı paylaşımı öğrenci için özgürlük kısıtlanmasının yanı sıra örtüşmeyen yaşam ve hijyen alışkanlıklarıyla zorluk oluşturabilmektedir.

Bu seçenek kapsamında öğrencinin evde kendisine ait bir odası olmakla beraber diğer tüm alanların kullanımı diğer öğrenci veya öğrencilerle ortak olmaktadır.

Sosyal Yaşam ve Olanaklar

Fransa’da yabancı öğrenciler de Fransız öğrenciler gibi, kendilerine tanınan indirimlerle, ayrıcalıklı yaşam koşullarından yararlanırlar. Üniversite restoranları (RU, restauration universitaire), üniversite konutları, konut yardımları, sağlık sigortası, ulaşım ve eğlence (sinema, spor, kütüphane, öğrenci dernekleri…) gibi birçok indirim olanağından yararlanabilirler. Spor ve kültür olanakları 140’ı mültipleks olmak üzere 5366 sinema salonu, yılda 33.300 gösteri (ulusal tiyatrolar, ulusal drama merkezleri, ulusal sahneler ve özel tiyatrolar) ve her ayın ilk Pazar günü ücretsiz olan 1200 müze, Paris’te olduğu kadar taşrada da günlük yaşama ritmini verir. Son olarak müzik, lirik sanat ve dans festivalleri, bilimden gastronomiye, spordan edebiyata kadar her alana yayılan gösteriler bu dünyaca ünlü kültürel arzı tamamlar. Tüm kültürel mekânlar öğrencilere indirim uygular ve değişik abonelik formülleri önerir. Öğrencilik statüsü spor etkinliklerini de kolaylaştırır: Öğrenciler spor tesislerine ayrıcalıklı giriş yapabilirler. Spor dernekleri okullarda ve üniversitelerde son derece etkindirler. Yükseköğretim kurumları genellikle kentin tam göbeğinde müzelere, kitapçılara, sinemalara, tiyatrolara veya kafelere yakın konumdadırlar.

Sigorta - Vize - Ulaşım Bilgileri

Ülkemizde vize başvurularının red ile sonuçlanması durumunda en sıklıkla karşılaşılan sebep vize başvuru dosyasının doğru biçimde hazırlanmamasıdır. Konsoloslukların sıklıkla prosedür değiştirmeleri başvuranların hata yapmasını kolaylaştıran sebeplerinde başında gelmektedir.

Her ülkenin vize prosedürleri, evrak talepleri ve hazırlanacak dosya içerikleri farklılık göstermektedir. Ayrıca çok önemli bir fark da turistik vize işlemleri ve öğrenci vizesi başvuruları arasında mevcuttur. Öğrenci vizesi başvuru dosyası hazırlanması diğer başvurulardan farklı ve gerçekten uzmanlık, deneyim gerektiren özel bir prosedürdür.

Özellikle öğrenci olarak yurt dışına gidecek olanların çok daha titiz davranmaları gerekmektedir. En küçük evrak eksikliği veya dosya hazırlarken yapılan bir hata vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilmektedir.

Expert olarak yıllara dayanan deneyimle gerek uzun dönem öğrenci vizesi taleplerinizde gerekse turistik vize ihtiyaçlarınızda Vize Departmanımız ile hizmetinizdeyiz. Uzman arkadaşlarımız başvuru formlarının doldurulması, gerekli tüm evrakların toparlanması, başvuru ve mülakat aşamaları dâhil olmak üzere tüm evrelerde her tür talebiniz için yanınızda ve yardımcınız olacaklardır.

Aynı zamanda TÜRSAB'a kayıtlı A grubu seyahat acentesi olan kuruluşumuz öğrenci ve velilerimize gerek Seyahat – Sağlık – Eğitim sigortalarında gerekse her tür ulaşım hizmeti (bilet) konusunda sınırsız imkânlar sunmaktadır. Lütfen danışmanlarımızdan bu konuda bilgi isteyiniz.

Bilgi almak ister misiniz?

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz olarak doldurunuz. İlginize teşekkür ederiz.

 
Diğer ülkeler için tıklayınız Diğer Ülkeler için Tıklayınız