Expert Education

Ön Lisans Tamamlama

 

ÖN LİSANS ÖĞRENCİLERİNE, SINAVSIZ GEÇİŞLE DGS SONUCUNA İHTİYAÇ DUYMADAN
YURT DIŞI ÜNİVERSİTELERDE LİSANS TAMAMLAMA

 

PROJEYE KATILAN ÜLKELER

Amerika, Kanada, Avustralya, Fransa, İngiltere, İrlanda, Almanya, İspanya,
Portekiz, İtalya, Hollanda, Macaristan, Rusya, Hırvatistan, Polonya, Litvanya, Estonya

  

Ülkemizde 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarında öğrenim gören ve Ön Lisans diploması alan öğrencilerin karşılaştıkları en önemli zorluk 2 yıllık Ön Lisans eğitimlerini 4 yıllık Lisans eğitimine tamamlayarak Lisans Diploması almak için harcamak zorunda oldukları uzun süredir.

Ön Lisans diploması sahibi öğrenciler Türkiye’de Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık bir üniversiteye girmeye ve Lisans Tamamlama adı verilen ek eğitim ile üniversite mezunu olmaya çalışmaktadırlar. Bilindiği gibi bu öğrencilerin büyük bölümü DGS sınav aşamasında başarısız olmakta, öğrencilerin diğer bir bölümü ise Dil Hazırlık ve İntibak Eğitimi aşamalarında başarısız olarak bu isteklerini karşılayamamaktadırlar. Aşamalarda başarılı olan öğrenciler için ise bu süreç ortalama 3 – 4 yıl sürmektedir.

Yurt dışında “Eğitim Tamamlama” için harcanacak süre ise bazı hallerde sadece 1 yıl olabilmektedir. Süreyi ve öğrencinin hangi okulda bu tamamlama eğitimini alabileceğini uzman danışmanlarımızdan öğrenebilirsiniz.

Süreyi arttıracak iki unsur öğrencinin Ön Lisans eğitimini kendi dalı dışında bir başka dalda tamamlamak istemesi ve/veya dil yetersizliğidir. Öğrencinin dil yetersizliği varsa, 1 yıl süreyle tamamlama eğitimi alacağı üniversitenin dil hazırlık programına katılmak zorundadır.

Öğrenci Ön Lisans eğitimi aldığı dal dışında bir dalda Lisans Tamamlama Eğitimi yapmak ve diploma almak istiyorsa bu eğitim 1 yıl yerine 2 yıl sürecektir.

Bilgi almak ister misiniz?

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz olarak doldurunuz. İlginize teşekkür ederiz.

 
Diğer ülkeler için tıklayınız Diğer Ülkeler için Tıklayınız