Expert Education

Yurtdışı Eğitim

Yurt dışında eğitim almak, kişinin hayatına yön veren ve kariyerini büyük ölçüde etkileyen bir faktördür. Bu deneyim başta, yabancı dil geliştirme, farklı kültürler tanıma, sorumluluk sahibi olma gibi birçok özelliği öğrenciye kazandırır. Yurt dışında eğitim yaz okulu, dil okulu, orta öğrenim, lisans eğitimi, yüksek lisans, doktora programları şeklinde olabilir.

Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenci öncelikle okumak istediği bölüme karar vermelidir. Bunun için kendi becerilerini ve ileride seçmek istediği mesleği göz önünde bulundurmalıdır. Bölüm seçildikten sonra hangi ülke ve şehirde eğitim alınacağına karar verilmelidir. Okunacak ölüm kadar şehir seçimi de çok önemlidir, öğrenci kültürüne ayak uydurabileceği ve adaptasyon sıkıntısı çekmeyeceği bir bölgeye gitmelidir. Yaşayacağı yerdeki genel huzur ve düzeni eğitim hayatını da etkileyeceğinden bu çok önemli bir seçimdir. Şehir ve okul seçilirken göz önünde bulundurulması gereken başlıca unsurlar okul ücretleri, yaşam şartları, konaklama şartları ve şehir hayatının maliyetidir. Şehir ve okul seçimi yapıldıktan sonra okul başvuruları yapılır ve gelen kabul mektubuyla birlikte vize başvuruları gerçekleştirilir. Öğrenciler farklı bir vize aldığından, okuldan evraklar gelmeden vize başvurusu yapılamamaktadır. Vize işlemleri de tamamlandıktan sonra okul başlangıç tarihine göre, yurda yerleşme süresi de göz önünde bulundurularak uçak biletleri alınır ve yola çıkılır.

Öğrenci artık ailesinden ve sosyal çevresinden uzan bir hayatı tamamen kendi isteğine göre şekillendirebilir. Kişiyi kendi ayaklarının üzerinde durmaya zorlayan bu süreç, onu kendine güveni yüksek, güçlü bir insan yapar. Farklı kültürlerle iç içe yaşayacağı için de bakış açısı genişler, vizyon sahibi ve toleranslı bir insan olur. Tüm bu faktörler kişinin ilerleyen hayatında işe alım süreçlerinde göz önünde bulundurulur ve iş başvurularında onu bir adım öteye taşır.

 

Bilgi almak ister misiniz?

Lütfen aşağıdaki formu eksiksiz olarak doldurunuz. İlginize teşekkür ederiz.

 
Diğer ülkeler için tıklayınız Diğer Ülkeler için Tıklayınız